هفتمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایان یافت و هیأت ایرانی قرار است رایزنی‌های دوجانبه‌ جداگانه‌ای با هیأت‌های انگلیس و سپس آمریکا داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری رجحان ، هفتمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۵ و نماینده اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ شهر وین آغاز شده بود،‌ بعد از حدود سه ساعت و نیم پایان یافت.

قرار است پس از این هیأت ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با هیأت انگلیس و پس از آن با هیأت آمریکایی دیدار‌های دوجانبه‌ داشته باشد.

این نخستین دیدار دوجانبه هیأت ایرانی با هیأت آمریکایی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ است.

عراقچی پیش از این نشست حرکت‌ها و اظهارات اخیر مقامات آمریکایی را خلاف برجام و روح و متن آن خوانده بود.

به گزارش فارس، در این مدت ادعاهایی از سوی برخی مقامات آمریکایی از جمله تیلرسون درباره برجام مطرح شد. تیلرسون در ۳۱ فروردین در اظهاراتی عنوان کرد که  «برجام در دستیابی به هدف یک ایران غیرهسته ای ناکام می‌ماند؛ برجام تنها هدف آنها را برای اتمی شدن به تاخیر می‌اندازد»، که در پی آن محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در واکنش به این اتهامات بی پایه و اساس رکس تیلرسون عنوان کرد: اتهامات نخ نمای آمریکا نمی‌تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند. آمریکا موظف است که مسیر خود را تغییر داده و به تعهدات خود عمل کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز پس از آن در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا برجام را توافقی فاجعه‌بار خواند که آمریکا نباید قبول می‌کرد و در ادامه مدعی شد که ایران به روح برجام پایبند نبوده است. این اظهارات ترامپ واکنش ظریف را در پی داشت.

معاون وزیر خارجه ایران پیش از نشست امروز در وین همچنین گفت که رایزنی‌ها درباره خرید ۹۵۰ تن کیک زرد توسط ایران از قزاقستان هنوز به سرانجام نرسیده و در جریان است.

به گزارش فارس، خرید ۹۵۰ تن کیک زرد توسط ایران از قزاقستان طی یک دوره سه ساله با مخالفت انگلستان مواجه شد و این موضوع از جمله موضوعات در دستورکار هیأت ایرانی در نشست امروز بود.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ۱۹ فروردین ماه در اظهاراتی در این باره گفته بود: در آخرین جلسه‌ای که در فرانکفورت با همتایان خود داشتیم، این تفاهم صورت گرفت که این اقدام انجام شود. فعلا دچار وقفه‌ای شده، ولی به عنوان یک مطالبه همچنان پابرجاست و ما قطعا فشار لازم را وارد خواهیم کرد. نمی‌شود که ما تفاهمی را بکنیم و پنج کشور نیز موافقت خود را اعلام کنند، ولی یک کشور لحظه آخر عدم موافقت خود را اعلام کند.

وی خاطرنشان کرد: ما این اقدام را از طرف آنها (انگلیسی‌ها) شایسته نمی‌دانیم و قطعا با جدیت تمام این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

لازم به ذکر است، مباحث فنی، تحریم‌ها و بدعهدی‌، تعلل و مقابله‌جویی‌ آمریکا نسبت به برجام هم از دیگر موضوعاتی بود که قرار بود از سوی هیأت ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام مطرح و پیگیری شود.

هیأت ایرانی که از روز گذشته در وین حضور دارد رایزنی‌های دوجانبه‌ای را روز گذشته با هیأت روس، چین و اتحادیه اروپا داشت.

سید عباس عراقچی همچنین روز گذشته دیداری با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشت و این ملاقات را بسیار خوب خواند.

هیأت ایرانی صبح امروز رایزنی دوجانبه‌ای نیز با هیأت فرانسوی داشت.

*شش نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام

به گزارش فارس، پس از اجرای برجام تاکنون پنج نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین و یک دور هم (پنجمین دور) در شهر نیویورک برگزار شد.

ششمین نشست این کمیسیون به ریاست سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور مدیران سیاسی گروه ۱+۵ در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ در شهر وین برگزار شد.

نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها نیز یک روز قبل (۲۰ دی ماه) به مدت حدود دو ساعت و با حضور هیات‌های کارشناسی ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ برگزار شد.

در ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد بررسی قرار گرفت و نامه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به فدریکا موگرینی بعنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره تمدید قانون آیسا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش فارس، در پی اقدام آمریکا در خصوص تمدید قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ۲۷ آذر ماه سال گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه رسمی به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا شد.

کمیسیون مزبور در پایان جلسه با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز موافقت کرد. در نشست مزبور هیأت آمریکایی بر پایبندی به برجام تأکید کرد و دیگر اعضای ۱+۵ با جدی خواندن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا برای بی‌اثر ماندن آیسا و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند.

به گزارش فارس، نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام بین ایران و ۱+۵ در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۴ در وین برگزار شد، طرفین توافق کردند تا این کمیسیون هر سه ماه یک بار یا در صورت درخواست زودتر، برای بررسی روند اجرای برجام در وین تشکیل جلسه دهد.

دومین نشست این کمیسیون نیز ۱۶ آذر ۱۳۹۴ با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو نوبت صبح و عصر در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد و پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ به شورای حکام در خصوص بستن PMD در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

سومین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام نیز سوم اردیبهشت ۱۳۹۵ با حضور هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و ۱+۵ در وین برگزار شد و طرفین در این نشست ضمن بررسی روند اجرای برجام توافق کردند که برای تضمین اجرای لغو تحریم‌ها یک گروه کاری ویژه تشکیل شود.

همچنین در حاشیه این نشست قرارداد فروش ۳۲ تن آب سنگین بین سازمان انرژی اتمی ایران و یک شرکت‌ آمریکایی به امضا رسید.

چهارمین نشست این کمیسیون نیز ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۵ در وین برگزار شد و بنابر اعلام سید عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران در این کمیسیون مشکلات و موانعی که در زمینه بانکی وجود دارد به خصوص در زمینه برقراری مجدد اتصالات بانکی و سایر موانع و مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا راه‌حل‌هایی برایش پیدا شود.

به گزارش فارس، همچنین در این نشست برخی مسائل و مشکلات فنی و تکنیکی که در خصوص اجرای تعهدات ایران و سوءتفاهمات یا سوءبرداشت‌هایی که در خصوص اجرای ابعاد فنی برجام ممکن است بین ایران و آژانس یا آژانس و ۱+۵ پیش بیاید، مطرح شد.

پنجمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام ۳۱ شهریور ماه سال گذشته (۱۳۹۵) در نیویورک برگزار شد.

لازم به ذکر است کمیسیون مشترک برجام تاکنون یک دور نشست در سطح وزرای خارجه داشت که این نشست اول مهر ماه ۱۳۹۵ در نیویورک برگزار شد.

منبع:خبرگزاری فارس