کارشناسان درپی افزایش دشمنی و خصومت بین آمریکا و کره شمالی سناریوهای مختلفی را برای جنگ احتمالی این دو طرف ترسیم و سؤالاتی را درباره نوع سلاح های سنگینی که پیونگ یانگ به کار خواهد گرفت ، مطرح کرده اند.


به گزارش پایگاه خبری رجحان ، آمریکا چند روز پس از حملۀ خود به پایگاه الشعیرات سوریه با موشک های بالدار ، نیروها و تجهیزات دریایی فراوانی را به فرماندهی ناوهواپیمابر اتمی ” کارل وینسون” راهی آب های شبه جزیره کره کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  نیز اعلام کرد که واشنگتن شاید با پیونگ یانگ بدون همکاری و موافقت چین با پیونگ یانگ برخورد کند. چین مخالف سرسخت حل مشکل کره شمالی با توسل به گزینه نظامی است. همۀ امور فوق باعث تشدید اوضاع منطقه و قوّت گرفتن احتمال آغاز جنگ بین آمریکا و کره شمالی شده است.
بعید نیست که ترامپ بدون توجه به واکنش خطرناک پیونگ یانگ جنگی را برای مجازات ” کیم جونگ اون ” رهبر کره شمالی آغاز کند.
“ویکتور اوزِروف” رئیس کمیسیون دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه معتقد است که احتمال موافقت دولتمردان کاخ سفید با حمله به کره شمالی وجود دارد ولی معلوم نیست که پیونگ یانگ در واکنش به جنگ افروزی آمریکا چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.
آمریکا نیروها و تجهیزات نظامی فراوانی در شرق آسیا مستقر کرده است به نحوی که می تواند در هر زمان ضربۀ مهلکی به کره شمالی وارد کند و ستون قدرت نظامی آمریکا ناوگان هفتم و نیروهای زمینی و هواییِ مستقر در ژاپن و کره جنوبی است که تعداد آنها با احتساب نیروهای دریایی و تفنگداران دریایی به بیش از ۷۰ هزار نفر می رسد.
آمریکا ظرف چند ساعت می تواند با هواپیماهای دوربُرد خود بمب های اتمی در کره شمالی فرو بریزد و شاید با کشتی ها و زیردریایی های خود نیز به این کشور آسیایی حملۀ اتمی بکند.
شاید کره شمالی در هر جنگ احتمالی علیه خود حتی با همسایه اش کره جنوبی پیروز نشود ولی این به معنای آن نیست که نظام کمونیستی کره شمالی نمی تواند مقاومتی سرسختانه از خود نشان بدهد یا ضرری جبران ناپذیر به دشمن وارد کند.

قدرت تخریبی ارتش کره شمالی

ارتش کره شمالی مجهز به تکنولوژی اتحاد جماهیر شوروی، چین و تولیدات نظامی پنهان خود است ولی نقطۀ ضعفش نیروی هوایی و تجهیزات زرهی است؛ زیرا تعداد بسیار زیادی تجهیزات نظامی قدیمی دارد و حال و روز نیروی دریایی اش نیز همینگونه است با این حال توانسته است که سیستم های توپخانه ای و موشک های کوتاه بُرد و میان بُرد تولید کند.
قدرت تخریبی وحشتناک ارتش کره شمالی در موشک هایش است؛ زیرا مجهز به صدها لانچر با موشک هایِ دارای کلاهک های هسته ای است. موشک های کره شمالی می تواند به هر جایی در خاک همسایه اش کره جنوبی برسد و کشتی های دشمن را در دریا با طی کردن مسافتی تا حد ۵۰۰ مایل (۹۰۰ کیلومتر) منهدم کند.
کره شمالی موشک هایی با بُرد ۱۳۰۰ کیلومتر ، ۵۰۰ کیلومتر ، ۳۰۰ کیلومتر و ۷۰ کیلومتر دارد ولی مشکل این موشک ها دقت کم آنها است و از خطر پدافند هوایی وموشکی دشمن نیز ایمن نیستند. به همین دلیل آمریکا و کره جنوبی شاید بتوانند اکثر موشک های کره شمالی را رهگیری و منهدم کنند ولی برخی از موشک ها به اهداف خود برخورد خواهند کرد.
مهمترین مشکل در جنگ احتمالی کره شمالی و کره جنوبی ” سئول ” است . سئول پایتخت کره جنوبی با مرزهای کره شمالی فقط ۲۴ کیلومتر فاصله دارد. مردم شهر سئول با ۱۰ میلیون نفر جمعیت در صورت آغاز جنگ به آماج حملات توپخانه ای و موشکی سنگین همسایۀ شمالی خود تبدیل خواهند شد. به همین دلیل نجات دادن سئول در هر جنگ احتمالی مأموریت شمارۀ یک محسوب می شود ولی مردمان شهرهای دیگر کره جنوبی نیز از خطر حملات سهمگین همسایۀ شمالی خود در امان نخواهند ماند.
“دمیتری کورنیف” رئیس مرکز مطالعات نظامی روسیه می گوید: کره شمالی آماده نشان دادن مقاومتی سرسختانه در برابر هر نوع حمله است.
کورنیف افزود: اگر آمریکا یا متحدانش به کره شمالی حمله کنند، پیونگ یانگ می تواند نیروهای خود را به سوی خاک کره جنوبی اعزام کند و به علت برخورداری از سلاح های کشتار جمعی و تعداد چشمگیر نیروی نظامی می تواند وارد خاک کره جنوبی شود. تعداد نیروهای ارتش کره شمالی بین ۶۹۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برآورد می شود.
کورنیف گفت: پیش بینی می شود که کره شمالی سریعاً شکست نخورد؛ زیرا آمریکا از نیروهای دریایی فراوانی در جنگ استفاده خواهد کرد ولی ورود این نیروها به خاک کره شمالی به راحتی ورودشان به افغانستان و عراق نخواهد بود زیرا نیروهای کره شمالی تلفات و خسارات سنگینی به متجاوزان وارد خواهند کرد و شاید حداقل تا ۶ ماه نیز سرسختانه مقاومت کنند.


کارل وینسون

 

منبع:العالم