http://nilitarin.ir/wp-content/uploads/2017/04/1396012522401797210530044.jpg

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر استفاده از همه ظرفیت‌های سیاسی فارغ از جناح بند‌ی های کنونی در دولت کار و کرامت تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری رجحان، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، پس از ضبط برنامه تبلیغاتی در رادیو در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه “چگونه یک تا یک‌ونیم میلیون شغل در کشور ایجاد خواهید کرد؟” گفت: برنامه ششم توسعه، دولت را مکلف کرده است که بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد کاهش دهد.

وی با طرح این پرسش که “آیا اجرای این قانون ممکن است؟” افزود: اگر کسی بخواهد قانون را اجرا کند، ممکن است، البته کسی ممکن است بگوید بنا ندارد قانون را اجرا کند، اما اگر خداوند به ما توفیق تشکیل دولت بدهد، بنا داریم دولت قانون‌مدار باشیم؛ مگر می‌شود مجلس برنامه‌ای را تصویب کند و دولت بگوید امکان انجام آن را ندارد؟

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: البته مشکلی در تصویب و ابلاغ این قانون اتفاق افتاد، چون نخستین بار قانون برنامه ششم توسعه از جانب نمایندگان مجلس در قالب طرح ارائه شد و دولت برنامه ارائه نکرد و رئیس مجلس آن را ابلاغ کرد، اما ما معتقدیم این برنامه قانون و مصوبه است و اگر بخواهیم بحران بیکاری را رفع کنیم، باید سالانه حداقل یکمیلیون شغل ایجاد شود و این حتماً قابل افزایش است، زیرا زمینه‌ها و ظرفیت‌های کامل اشتغالزایی در کشور وجود دارد.

حجت‌الاسلام رئیسی فضای مجازی را از زمینه‌های خوب اشتغالزایی در کشور دانست و تأکید کرد: در دنیا و در همه کشورهای اطراف ما با همین برنامه‌نویسی بعضاً حرف اول را می‌زنند، مگر ما چه کم داریم؟ آیا جوانان فرهیخته و آماده کار کم داریم؟ باید و می‌توانیم با استفاده از همین فضای مجازی، برنامه‌نویسی، نرم‌افزار و سخت‌افزار شغل ایجاد کنیم.

وی صنعت مسکن را از دیگر زمینه‌های مطلوب اشتغالزایی دانست و گفت: همگان معتقدند در این عرصه به‌طور مستقیم و غیرمستقیم می‌توانیم مشاغل زیادی ایجاد کنیم، همچنان که وقتی مسکن مهر در دولت قبل ایجاد شد، گرچه مشکلاتی داشت، اما به‌جای رفع آن، اصل کار برای مدتی تعطیل شد و نتیجه آنکه، متقاضیان مسکن با دیده حسرت می‌پرسند؛ آیا ممکن است در این خانه‌ها سکونت یابند؟

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، افزود: من در مدت کوتاه حضورم در آستان قدس رضوی(ع) در این زمینه تجربه دارم، به‌نحوی که در طرح زائرشهری ساخت مجموعه مسکن برای جوانان را اجرا کردیم و به‌محض آغاز آن بسیاری از مشاغل در مشهد مقدس و بسیاری از مناطق کشور فعال شد.

حجت‌الاسلام رئیسی اضافه کرد: رونق حوزه مسکن هم زمینه خانه‌دار شدن مردم را فراهم می‌کند و هم بسیاری مشاغل را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد، زیرا هزاران شغل مرتبط با این حوزه می‌تواند فعال شود.

وی گفت: برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرده است که بیکاری را به ۸ درصد کاهش دهد؛ برای این کار چگونه ممکن است مشاغل میلیونی در کشور ایجاد نکرد؟ حتماً باید این کار انجام شود و اینکه آیا این کار قابل تحقق است؟ بله، قابل تحقق است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی، به‌ویژه کشاورزی گلخانهای را از زمینه‌های مناسب اشتغالزایی دانست و افزود: ما این کار را در یکی از مراکز مزرعه نمونه در مشهد مقدس انجام دادیم؛ چندی پیش در بازدید از این مزرعه که مبتنی بر کار دانش‌بنیان در حال انجام است؛ گفتم تولیداتشان از نظر کمی قابل قبول نیست و حتماً باید آن را افزایش دهند.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان تولید و اشتغال، اضافه کرد: به مدیران این مزرعه نمونه ابتدا گفتم که باید تولیداتشان را ۳۰ تا ۴۰ برابر افزایش دهند که برای آنان سؤال برانگیز بود اما در توضیح این مطالبه از آنان پرسیدم اگر بتوانم سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه کار را تضمین کنم، باز هم مشکلی دارند، که در پاسخ پذیرفتند که برای این هدف‌گذاری اقدام کنند، به‌نحوی که حداقل در مقایسه با میزان تولیدات کنونی، محصولاتشان را ۱۰ برابر افزایش دهند، رقمی که در محاسبه کارشناسان تعیین شد.

وی گفت: افزایش تولید و اشتغالزایی در این زمینه‌ها با امکانات کنونی کشور کاملاً قابل تحقق است و برای این کار، برنامه‌ریزی کرده‌ایم، حتی فراتر از این به استان‌ها که برویم توضیح خواهم داد که در هر استان متناسب با اقلیم همان استان و متناسب با نیاز هر منطقه چه برنامه‌ای برای اشتغالزایی خواهیم داشت.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: به‌عنوان نمونه، در منطقه‌ای زمینه سرمایه‌گذاری در زمینه شیلات بهتر است و در منطقه دیگر که نزولات آسمانی ندارد معادن خوبی وجود دارد و اصلاً اقتصاد آن مناطق مبتنی بر اکتشاف و فرآوری سنگ است به‌نحوی که بهترین سنگ‌ها حتی مرغوب‌تر از تولیدات ایتالیا را می‌توان تولید کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی، پشتوانه برنامه اقتصادی خود، به‌ویژه در زمینه اشتغالزایی را مبتنی بر فعالیت علمی مراکز پژوهشی بسیاری از دانشگاه‌های کشور با مشارکت فرهیختگان دانست.

وی تأکید کرد: نمی‌خواهم بگویم اشتغالزایی میلیونی شدنی است، بلکه می‌گویم باید بشود، زیرا قانون‌گذار این را تعیین کرده است، گاهی فردی می‌خواهد رأی مردم را داشته باشد و برای این کار چنین وعده‌ای را می‌دهد، اما من می‌گویم متن قانون صراحت دارد که باید این کار طبق برنامه ششم توسعه انجام شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: من از جانب دولتم باید متعهد شوم که قانون را اجرا کنم و امکانات کشور نیز متناسب با این هدف وجود دارد.

حجت‌الاسلام رئیسی بر استفاده از همه ظرفیت‌های سیاسی فارغ از جناح‌بند‌ی‌های کنونی در دولت کار و کرامت تأکید کرد.

وی گفت: من در مدیریت‌های مختلف هیچ‌گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم و اکنون نیز در آستان قدس رضوی بسیاری از مدیران ما در حوزه‌های مختلف از مدیران دوره مرحوم واعظ طبسی هستند، اما مشروط کردم که تحول‌پذیر باشند و رویکرد ما را بپذیرند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: ما می‌خواهیم در کشور تغییر رویکرد ایجاد کنیم و اگر مدیران حوزه‌های مختلف آن را بپذیرند، حتماً از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم، این موضوعی است که اکنون ثبت و ضبط می‌شود و مردم در آینده از من مطالبه می‌کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: بنای ما این است که از همه ظرفیت‌های موجود کشور و از نیروهای انسانی کارآمد و شایستگان بدون در نظر گرفتن حزب و دسته‌بندی‌های سیاسی، صرفاً مبتنی بر دغدغه داشتن افراد به نظام، انقلاب و مردم در دولت و در جای‌جای مدیریت کشور استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین درباره برنامه‌اش برای رفع مشکلات جوانان مجرد، گفت: جوانان مجرد باید متأهل شوند، منتها وقتی این را می‌گوییم از ما مسکن، شغل و تسهیلات ازدواج مطالبه می‌کنند، ما در برنامه کاری خود برای جوانان تسهیلات ازدواج در نظر گرفته‌ایم، نه تسهیلات دغدغه‌آور و زمان‌بر، بلکه تسهیلاتی که گره از زندگی آنان باز کند و زوج‌های جوان را به سامان برساند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بر اشتغالزایی متناسب با شأن و کرامت جوانان تأکید کرد و افزود: بر این اساس، همه شئون اجتماعی مردم اعم از واگذاری مسکن و شغل و احترام به هویت آنان باید در نظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه “نباید بگذاریم فقر چهره زیبای کشورمان را زشت کند”، گفت: باید بتوانیم با استفاده از همه ظرفیتهای کشور فقر را از جامعه بزداییم، به‌نحوی که با ایجاد اجماع همه شریک شوند تا مشکلات اجرایی و اقتصادی کشور را برطرف کنیم.

تسنیم